8. 2. 2015

Škola bezpečné jízdy 2014

Škola bezpečné jízdy 2014

I letos se pro zaměstnance Pepsi konala škola bezpečné jízdy, která probíhala na více místech České i Slovenské republiky, dokonce i v Rakousku. Výcvik, kterým prošlo skoro 250 kolegů, se skládal ze dvou částí - teoretické (školení) a praktické (jízdy). Účastníci jej absolvovali z praktických důvodů firemními vozy, se kterými najezdí mnoho tisíc kilometrů ročně. Kurzy jsou zaměřeny k osvojení návyků pro řešení krizových situací i způsobu bezpečné jízdy, podle druhu dopravního prostředku, zaměření a potřeb jeho využití (osobní vozidla, nákladní vozidla a autobusy, off road, motocykly).

V teoretickém školení instruktor seznámí a provede účastníky všemi bezpečnostními pravidly jako jsou: změny v pravidlech, rizikové faktory, defenzivní způsob jízdy, kontrola vozidla před jízdou, způsob řízení a jízdy, bezpečná vzdálenost, vliv alkoholu, léků a drog, rychlost jízdy, bezpečný průjezd zatáčkou, jízda za mokra a na sněhu, brždění, brzdné dráhy, vyhýbání se překážce, předjíždění, řešení krizových situací…

Praktická část probíhá na speciálně upraveném povrchu imitujícím ledovou plochu, postupně vyzkoušíte brzdné dráhy svého vozu na suché, částečně mokré a zcela mokré vozovce, otestujete své reakce i podvozek vozu při vyhýbacích manévrech a to jak na suchém tak i na kluzkém povrchu, naučíte se reflexně reagovat na krizové situace, naučíte se zprávný způsob krizového brzdění, a také zvládnutí smyku vozu v prudké zatáčce. Po celou dobu je na jednotlivých cvičištích profesionálně vyškolený instruktor, který dohlíží na správnost jednotlivých úkonů a pomocí vysílaček promlouvá ke všem účastníkům přímo do vozu. Na závěr dostane každý účastník certifikát o úspěšném absolvování kurzu.

Hlavně mužská část účastníků si praktickou část výcviku velmi užila, když mohli vyzkoušet, co si normálně na silnici nemohou dovolit a zažít více adrenalinovou jízdu. Samozřejmě měla celá akce velký přínos pro řidiče, protože dostali možnost více poznat své vozidlo a poznat, jak se chová v různých jízdních situacích.

Aneta Stonová